Már teljesen besötétedett. Az egész napos szántástól minden
porcikája fájt. A traktor már nem járt. Zoltán csak ült az ülésen, rágyújtott,
és közben nézte, ahogy Zozó az ekét leszereli. A fiú nagyon izmos volt,
könnyedén emelgette a súlyos alkatrészeket.
Hát éppen ez az, ami elől elmenekült Bukovinában. Nem akarta túrni
a földet, mert jobb életre vágyott. Ezért tanult éjt nappallá téve? Ezért volt
egész életében tisztességes, szorgalmas, példamutató? Élete során ez az ötödik
ország, ahol élt. Mindig a nulláról indulva. Mindenhol megállta a helyét.
A háború után azt gondolta: végre hazaérkezett.
Boldog volt egy gyönyörű feleséggel és egy csodás, értelmes
gyermekkel, egy szép lakásban Pesten és egy kitűnő munkával a
külügyminisztériumban. Boldog volt, egészen addig, ameddig Rákosi elvtárs
másképp nem döntött.
Hazaérkezett?
Visszatért a földhöz. A bukovinai földet baranyai földre cserélte,
a családi birtokot államira. Ezt az ekét már nem ökör húzta, hanem traktor, de
a kiforgatott nedves föld szaga semmit sem változott.
Neki már nem lesz jobb élete, de Zozó…, ő még teremthet magának egy
könnyebb életet. Merthát magának kell azt majd megteremtenie, hiszen Zoltán
csak a székely büszkeséget és a székely kitartást hagyja a fiúra.
Egyebe nincs.
Legfeljebb… még, ez az ezüst cigarettatárca.